«

»

lis 14 2018

Wydrukuj Wpis

100 lecie Niepodległej Polski

100 lecie Niepodległej Polski – pod tym hasłem w piątek 9 listopada uczciliśmy w naszej szkole 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza Św.

Po krótkiej przerwie nastąpił dalszy ciąg obchodów.

Przed zgromadzonymi wystąpiła Dyrektor Szkoły Pani Bożena Wrona, która powitała przybyłych gości: radnych i sołtysów z Wielkiej Wsi, przewodniczącą Rady Rodziców oraz rodziców uczniów i mieszkańców, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Pani Dyrektor wygłosiła przemówienie na temat trudnej drogi, jaką pokonała Polska w drodze do niepodległości.

Następnie uczniowie klasy VI i VII zaprezentowali program artystyczny pt. „Pociąg do wolności”. Wspomniany w tytule pociąg wiózł nas Polaków przez długie 123 lata historii wyruszając ze stacji Niewola, zatrzymując się kolejno na stacjach Powstania, Pierwsza Wojna Światowa, aż wreszcie dojechał do upragnionej stacji – Wolność. W programie nie zabrakło pięknej patriotycznej poezji i pieśni na czele z bliską sercu każdego Polaka „Rotą”.

Na końcu wszyscy zaśpiewaliśmy: „… My mamy szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą, my mamy szczęście”.

O godzinie 11.11 wszyscy wstali, aby zaśpiewać 4 zwrotki hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, do której przystąpiła nasza szkoła.

Z kolei nastąpiło ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego dla klas 0 – 3 pt. „Pocztówka dla Ojczyzny”.

Na koniec Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich zebranych do sadzenia drzew, które upamiętnią setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W dniu 11 listopada delegacja uczniów, rodziców i nauczycieli reprezentowała naszą szkołę w obchodach Święta Niepodległości w Opactwie Ojców Cystersów w Wąchocku, gdzie została odprawiona uroczysta Msza Św. za Ojczyznę. Po Mszy Św. poczty sztandarowe i zebrani przeszli w kierunku Pomnika Bohaterów, gdzie zostały złożone kwiaty oraz został wygłoszony apel poległych w latach 1918 – 1920 mieszkańców gminy Wąchock.

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/100-lecie-niepodleglej-polski/