«

»

kwi 19 2024

Wydrukuj Wpis

Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkil” – Łączy nas pamięć…

W 81. rocznicę powstania getcie warszawskim uczniowie klasy VI i VIII podjęli temat pamięci i dołączyli do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. W ramach lekcji historii młodzież porównywała stare i nowe fotografie Muranowa, niegdyś tętniącej życiem dzielnicy żydowskiej, tworzyła papierowe żonkile oraz obejrzała filmy poświęcone tematyce getta warszawskiego:

  • „Muranów – Dzielnica Północna” (2021) w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa,
  • „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” (2016) w reżyserii Kamy Veymont z animacją Łukasza Rusinka. Składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Chcemy opowiedzieć historię powstania w sposób, w jaki nigdy jeszcze tego nie robił – metodą animacji poklatkowej. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim.

Młodsi uczniowie z zaciekawieniem śledzili historię leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie w ekranizacji opowiadania napisanego przez Zofię Stanecką specjalnie na #AkcjaŻonkile pt. „Pamięć drobinek”. Była to również doskonała okazja do rozpoczęcia dyskusji w grupie zerówkowiczów o opowieściach rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie wśród bliskich im osób.

19 kwietnia zachęcamy do przypięcia żonkila na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. Nosząc je, pokazujemy, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 roku. Nie mają one na celu wyrażania poparcia dla jakichkolwiek ideologii, państw czy narodów, są wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

 

#ŁączyNasPamięć

#AkcjaŻonkile

@polinmuseum

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/akcja-spoleczno-edukacyjna-zonkil-laczy-nas-pamiec/