«

»

sty 28 2024

Wydrukuj Wpis

Zapoznanie z wiewiórką Wiki i hasłem przewodnim „Nie pal przy mnie proszę”

Program edukacji antynikotynowej : „Nie pal przy mnie, proszę”

Program przeznaczony jest dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Program stanowi drugie ogniwo w cyklu programów profilaktyki antytytoniowej adresowanych do dzieci i młodzieży, a inicjowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Program ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy.

Na zajęciach z pedagogiem uczniowie dowiadywali się z co to jest zdrowie i od czego zależy, a także co należy robić, aby być zdrowym. Poznali bohaterkę programu – wiewiórkę Wiki oraz mieli okazję tworzyć własne znaki zakazu palenie, ćwicząc tym samym asertywne zachowanie i sprzeciw wobec biernego palenia. Dzieci wypełniały karty pracy z wiewiórką. Podpowiadały wiewiórce Wiki, jak ma postępować, żeby być zdrową. Jak unikać przeziębienia? Jak się bawić, żeby nie ulec wypadkowi? Jak bawić się bezpiecznie w szkole, na podwórku, na placu zabaw, na korytarzu szkolnym?. Uczniowie  kolorowali szablony wiewiórki Wiki, głośno czytali wiersz pt. „Wierszyk o Wiki” oraz układali obrazki z elementów, rozwiązywali krzyżówki pt. „Zdrowie” i opowiadali historyjki obrazkowe.

Cele zostały osiągnięte. Dzieci uporządkowały i poszerzyły wiadomości na temat zdrowia, uświadomiły sobie, że same mogą unikać szkodliwych dla zdrowia sytuacji, poznały sposoby zachowania w sytuacjach, gdy inni ludzie palą przy nich papierosy.Zajęcia w ramach opisywanego programu cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. Chętnie wykonywały polecenia i zadania.

Program będzie kontynuowany w przyszłym półroczu.

Zachęcamy rodziców do włączenia się do realizacji programu oraz zapoznania się z listem:

LIST DO RODZICÓW

Szanowni Rodzice!

     Zdrowie naszych dzieci, jest dla nas najważniejszą sprawą. Każdy z nas dba o to, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki do harmonijnego rozwoju. Nie ulega wątpliwości, że pierwszym środowiskiem rozwojowym i wychowawczym jest rodzina, która kształtuje wzory zachowań, także jeśli chodzi o nałóg palenia tytoniu. Kolejnym środowiskiem, mającym wpływ na rozwój dziecka jest szkoła. Dziecko staje się uczestnikiem życia w grupie szkolnych kolegów. Poznaje normy obowiązujące w grupie i zaczyna w niej pełnić określoną rolę. Dziecko spotyka się z uczniami starszymi i ich różnymi zachowaniami. Niestety, oprócz zachowań pozytywnych, dzieci obserwują także takie zachowania, które są niewłaściwe, jak np. palenie papierosów. Uczniowie klas młodszych mogą utwierdzić się w przekonaniu, że palenie papierosów świadczy o dorosłości oraz pozwala na przynależność do grupy starszych kolegów. Wzmacnia się więc wyraźnie pierwsza faza uzależnienia – przygotowania. Doskonale wiemy o tym, że palenie tytoniu jest przyczyną wielu poważnych, często śmiertelnych chorób. Dlatego, należy już od najmłodszych lat prowadzić wśród dzieci edukację antytytoniową.

     Liczymy na pomoc i wsparcie z Państwa strony. Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w programie antytytoniowym, pomóżcie Waszym dzieciom w świadomym wybieraniu, tego co dobre i w kształtowaniu prozdrowotnych postaw wobec zjawiska palenia tytoniu. Mamy nadzieję, że wzajemna współpraca przyniesie wiele korzyści.

Permalink do tego artykułu: http://www.spwielkawies.eu/sp/zapoznanie-z-wiewiorka-wiki-i-haslem-przewodnim-nie-pal-przy-mnie-prosze/