«

»

lut 14 2024

Wydrukuj Wpis

Rocznica powstania Armii Krajowej

14 lutego 1942 roku, rozkazem Naczelnego Wodza, Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową – największą, konspiracyjną organizację wojskową w okupowanej przez Niemców Europie. Stanowiła ona  integralną część Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podlegała Naczelnemu Wodzowi. Decyzja gen. Sikorskiego z 14 lutego 1942 r. podnosiła rangę AK do krajowych sił zbrojnych, w której skład weszli wszyscy żołnierze będący w czynnej służbie wojskowej.

Dzień 14 lutego – rocznica powstania AK,  to dzień szczególny i ważny dla całej społeczności szkolnej. Krzewimy pamięć o Bohaterach, oddając im hołd i cześć.

W dniu 6 II 2024 r. uczciliśmy w naszej szkole zbliżającą się rocznicę powstania Armii Krajowej. Uroczysty apel przygotowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem nauczycieli : p. Moniki Kwiecień, p. Katarzyny Dulęby i p. Mateusza Gembskiego. Uroczystość rozpoczęła się piosenką „Gdzie są kwiaty z tamtych lat…” w wykonaniu uczennicy kl. IV – Małgosi Kłusek, która doskonale wprowadziła nas w klimat omawianych treści.

W dalszej części montażu słowno – muzycznego wysłuchaliśmy wspomnień weterana wojennego, w którego rolę wcieliła się Zuzanna Turakiewicz. Rolę wnuczki odegrała Gabrysia Połeć, która zachęcała dziadka do opowieści na temat wojennej rzeczywistości. Wspomnienia uzupełniała babcia, w tej roli wystąpiła Ola Derlatka.

Wypowiedzi bohaterów przeplecione były stosownymi wierszami oraz utworami muzycznymi, przywołującymi trudne lata wojennej pożogi.

Zwieńczeniem programu był utwór „Armia Krajowa” w wykonaniu solistów : Julii Piętak, Adama Połeć, Amelii Śmiecikowskiej i Zuzanny Turakiewicz.

Wszyscy uczniowie kl. VII zaprezentowali się wspaniale, godnie reprezentując naszą szkołę w tak ważnym dla nas dniu.

Permalink do tego artykułu: http://www.spwielkawies.eu/sp/rocznica-powstania-armii-krajowej/