«

»

wrz 29 2022

Wydrukuj Wpis

Jak radzić sobie ze stresem?

Na to pytanie znają już odpowiedź uczniowie klasy V, którzy na zajęciach z pedagogiem szkolnym, p. Kingą Barszcz poznawali tajniki Treningu relaksacyjnego Jacobsena, skierowanego na samodzielne łagodzenie stresu.

Jednym ze sposobów odstresowania są ćwiczenia gimnastyczne pozwalające naszemu ciału rozładować napięcia. Możemy biegać, ćwiczyć na siłowni, jeździć na rowerze etc. Pięcioklasiści wykonywali różne figury w rytmie energetycznej muzyki. Dla osób nie przepadających za wysiłkiem fizycznym świetną techniką jest metoda relaksacji progresywnej Jacobsona. Podkreśla ona zależność między naszym stanem emocjonalnym, a stanem naszych mięśni.

Relaksacja według Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu swoich mięśni. Dzięki tym prostym ćwiczeniom zyskujemy coraz większą świadomość własnego ciała. Uczymy się, czym jest stan napięcia, a czym jest stan rozluźnienia. Stopniowo dochodzimy do umiejętności pełnego odczuwania stanu energetycznego naszych mięśni, dzięki czemu uwalniamy ciało i umysł od stresów, stajemy się odprężeni i zrelaksowani. Uczniowie wiedzą już też, że warto takie ćwiczenia wykonywać regularnie.

Permalink do tego artykułu: http://www.spwielkawies.eu/sp/jak-radzic-sobie-ze-stresem/