«

»

cze 28 2023

Wydrukuj Wpis

Zielona Szkoła – Kacwin – dzień drugi

30 maja 2023 r.

Drugi dzień pobytu. Noc minęła spokojnie… Jednak zmęczenie i wyczerpanie dały o sobie znać i zasnęliśmy wszyscy szybko. Tego ranka obudziło nas słońce. To dobrze, będzie słoneczny dzień, a taki nam potrzebny. Rejs statkiem po zalewie w słoneczny dzień wśród zieleni i ruin to marzenie.

 

Płynęliśmy statkiem „HARNAŚ”. To jedyny statek pasażerski wypływający w rejsy widokowe, z  pokładu którego można podziwiać okoliczne zabytki, zarówno architektury, jak i przyrody takie jak: Zamek Dunajec w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, Zaporę Wodną w Niedzicy, skansen na półwyspie Stylchen, Zielone Skałki, Pieniński Park Narodowy oraz wiele innych. Zajęliśmy górne miejsca, na których zażywaliśmy kąpieli słonecznych.

Zalew Czorsztyński to sztuczny zbiornik wodny na rzece Dunajec, powstały przez zbudowanie w Niedzicy ziemnej zapory wodnej położonej na granicy Pienin Spiskich i Właściwych. Możliwości retencyjne zbiornika są różnie oceniane. Zlewnia Dunajca w części przed zaporą to ok. 1000 km kwadratowych, natomiast zlewnia poniżej zapory to aż 4360 km kwadratowych, co oznacza, iż ilość wody z opadów spływających do Dunajca powyżej zbiornika jest nieznacząca w porównaniu do ilości opadów spływających do Dunajca poniżej zbiornika. Wpływ zbiornika na falę powodziową w skali dopływów Wisły jest znikomy. Poczynione symulacje komputerowe według danych z ostatniej powodzi w 1997 roku wskazywały, iż miejscowości położone powyżej i bezpośrednio poniżej Przełomu Dunajca w Pieninach. Zbiornik Czorsztyński bardzo skutecznie chroni przed powodzią, natomiast dla Nowego Sącza i miejscowości położonych niżej jego skuteczność jest znikoma, w 1997 r. wystąpiłby tylko 5 cm wzrost fali powodziowej na wysokości Nowego Sącza przy założeniu braku zapory. Na brzegach jeziora znajdują się dwa zamki: Zamek Czorsztyński oraz Zamek Niedzica.

Pod wodą zalewu Czorsztyńskiego znalazły się takie znane miejscowości jak: Czorsztyn, część wioski Niedzica czy Stare Maniowy.

 

Następnie udaliśmy się na zaporę, do miejsca gdzie można usiąść na ławeczce, odpocząć i podziwiać piękne widoki. Skierowaliśmy kroki do wnętrza zapory, by zgłębić o niej wiedzę.

 

Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną z centralnym uszczelnieniem glinowym. Wysokość zapory: 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna wyposażona w 2 turbiny. Budynek elektrowni o kubaturze 171 tys. m³ jest usadowiony 40 m pod ziemią – posiada 7 kondygnacji. Woda doprowadzona jest ze zbiornika do elektrowni dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m. Z przewodnikiem zwiedziliśmy pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel, pokonując go w dół, a następnie schodami w górę, których  łącznie było około 800. To był dobry trening nóg przed wejściem na Trzy Korony.

Wracamy do ośrodka,  po drodze jeszcze małe zakupy i powrót na obiadokolację. Apetyty nam dopisują, a należy przyznać, że  właściciele starają się, by nam niczego nie brakowało i codziennie jest nawet deserek w formie domowego ciasta dla każdego. Wieczorem Pan właściciel zrobił nam niespodziankę. Zabrał na dziką przejażdżkę polnymi trasami i szczytami, skąd widoki na pobliskie miejscowości i wysokie góry zapierały dech w piersiach i były dopełnieniem uczty wzrokowych i duchowych wrażeń tego dnia.

Wieczorne rozgrywki w piłkę siatkową, kąpiel oczywiście z myciem zębów i odpoczynek… Dzień też już poszedł spać.

 

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/zielona-szkola-kacwin-dzien-drugi/