«

»

lis 24 2019

Wydrukuj Wpis

Szkoła promująca zalecenia „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”, a świadomość onkologiczna społeczeństwa.

Szkoła Podstawowa im. Świętokrzyskich Partyzantów AK w Wielkiej Wsi po raz kolejny bierze udział w projekcie Szkoła promująca zalecenia „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. To już siódma edycja edukacji onkologicznej w szkołach pod okiem Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Założeniem programu jest kształtowanie postaw prozdrowotnych wśród uczniów szkół województwa świętokrzyskiego w oparciu o zasady prewencji pierwotnej nowotworów zawarte w Europejskim kodeksie walki z rakiem oraz pogłębianie wiedzy na temat prewencji nowotworów złośliwych wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.

W konferencji „Razem w drodze po zdrowie. Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem a świadomość onkologiczna społeczeństwa” wzięła udział Kinga Barszcz-pedagog szkolny. Gościem specjalnym warsztatów była Pani Agnieszka Piskała, specjalista do spraw żywienia, dietetyk gwiazd, ekspert kampanii „Warzywa i owoce na szczęście”.

- Sami onkolodzy nie wygrają walki z rakiem. Potrzebujemy sojuszników w postaci rodziny i nauczycieli, aby wychować młodych ludzi na zdrowe społeczeństwo, w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”  – mówił do nauczycieli profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Podkreślił, że uwarunkowania genetyczne stanowią tylko 10 procent w chorobach onkologicznych. – Aż 80 procent zależy od naszych codziennych wyborów, naszego stylu życia, odżywiania, aktywności fizycznej. Dlatego działania w kierunku budowy świadomości zdrowotnej należy prowadzić od najmłodszych lat – przekonywał.

Lekcje profilaktyki onkologicznej prowadzone w naszej szkole, uczą dzieci i młodzież czujności onkologicznej i samoobserwacji swojego organizmu, prawidłowego odżywiania, zdrowego stylu życia.

Zachęcamy wszystkich do promowania zdrowego stylu życia, niezaniedbywania badań profilaktycznych, ponieważ dobry przykład jest największą motywacją!


Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/szkola-promujaca-zalecenia-europejskiego-kodeksu-walki-z-rakiem-a-swiadomosc-onkologiczna-spoleczenstwa/