«

»

sty 22 2021

Wydrukuj Wpis

Pogadanka z Policją na temat zagrożeń Internetu i odpowiedzialności prawnej uczniów

                            Dnia 22 stycznia 2021 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Było to spotkanie inne niż wszystkie do tej pory, bo odbyło się zdalnie, za pośrednictwem platformy Microsoft Teams, a skierowane do uczniów klas IV-VIII. Policjanci uświadamiali, co to jest cyberprzemoc, wskazywali na inne zagrożenia dla dzieci i młodzieży z użyciem Internetu, komputera, telefonu komórkowego oraz jak z nimi walczyć.

Policjant radził, co robić żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci, jak robić bezpieczne zakupy w sieci czy jak nie stać się ofiarą wyłudzeń finansowych. Cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.

Ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną zaufaną osobą dorosłą, wspólnie dużo łatwiej rozwiązuje się problemy lub skontaktować się z profesjonalistami.

Podczas spotkania nie zabrakło kwestii związanych z odpowiedzialnością prawną nieletnich, realizacją obowiązku szkolnego, także podczas nauki zdalnej, która nie zwalnia z uczestnictwa w lekcjach.

Uczniowie byli aktywni, odpowiadali na pytania, wykazali się dużą wiedzą oraz chętnie zadawali pytania.

Pamiętajmy! Kompromitujące i poniżające treści umieszczone w sieci są dostępne dla wielu osób w bardzo krótkim czasie, a wpisy pomimo, że zostaną usunięte, to ich kopie i tak pozostają do odtworzenia.

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/pogadanka-z-policja-na-temat-zagrozen-internetu-i-odpowiedzialnosci-prawnej-uczniow/