«

»

wrz 15 2018

Wydrukuj Wpis

Piesza wycieczka do Wąchocka klas I-III

W dniu 13 września 2018 roku w ramach działań realizowanych w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości uczniowie z klas I-III naszej szkoły, ich wychowawcy, a także rodzice wzięli udział w pieszej wycieczce do Wąchocka. Dopisała im piękna pogoda. Podczas wyprawy poznali okolice i walory historyczne własnego regionu, zabytki oraz miejsca upamiętniające walkę  o niepodległość, podziwiali przyrodę, bogate krajobrazy.
W pobliżu budynku starej szkoły, która znajdowała się na początku naszej wsi, dzieci zatrzymały się przy stuletnim krzyżu, niemym świadku różnych wydarzeń wsi i jej mieszkańców.  Z kolei w Wąchocku przy ulicy Kościelnej poznały pomnik z 1930 roku, poświęcony legionistom Józefa Piłsudskiego, którzy w latach 1919-1920 oddali życie podczas wojny polsko-bolszewickiej. Następnie w najstarszym zabytku Wąchocka klasztorze oo. Cystersów zwiedziły Muzeum Pamięci Walki o Niepodległość Narodu. Tradycje niepodległościowe w opactwie wąchockim na trwałe zapisały się na kartach historii i sięgają od czasów insurekcji Kościuszkowskiej, poprzez powstanie styczniowe, aż po czasy II Wojny Światowej, podczas której okoliczne lasy były bazą partyzancką Zgrupowania Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”. W klasztorze do dziś kultywuje się tradycje związane z tym zgrupowaniem. Historię muzeum, a także klasztoru ciekawie przedstawił brat Wawrzyniec. By uczcić pamięć tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny i złożyć hołd walczącym o wolną Polskę uczniowie zapalili znicze przed Panteonem Podziemnego Państwa Polskiego.

Podczas wycieczki uczniowie spotkali się także z włodarzami naszej gminy Burmistrzem Jarosławem Samelą oraz Sebastianem Staniszewskim, którzy w zrozumiały sposób przybliżyli małym obywatelom trudne zagadnienia związane z obowiązkami burmistrza i funkcjonowaniem gminy.

Praktyczna lekcja historii na długo zostanie zapamiętana przez uczniów.

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/piesza-wycieczka-do-wachocka-klas-i-iii/