«

»

maj 15 2021

Wydrukuj Wpis

Niezapominajka

Dzień Polskiej Niezapominajki obchodzimy 15 maja. To święto polskiej przyrody, które ma na celu promowanie jej walorów, jak i stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski. Nazwa niezapominajki, związana jest z pamięcią, a właściwie czymś niezapomnianym. Ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Zachęca nas jak najbardziej do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie. To święto niesie też przesłanie „nie zapomnij o mnie”.
Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio”, Andrzej Zalewski trochę na przekór Walentynkom,  który ponadto doszedł do wniosku, że jeśli Holendrzy mają tulipana, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę to Polacy wybiorą swój narodowy kwiat – niezapominajkę. Przypomniał  wszystkim, jak piękne mamy tradycje w Polsce i że należałoby je kultywować, powinniśmy wydobywać z naszej kultury i tradycji to, co najlepsze. Ale przesłanie red. Andrzeja Zalewskiego było dużo głębsze. On zwrócił uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody przez wielkie „O”, czyli rezerwaty, parki i pomniki przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu. Oszczędzajmy wodę, energię, nie śmiećmy, nie palmy ognisk w miejscach nieodpowiednich, to wszystko mieści się w przesłaniu Niezapominajki.
Święto Niezapominajki w Polsce po raz pierwszy uroczyście obchodzono 15 maja 2002 roku w naszej szkole. Od tego czasu zawsze pamiętamy o tym dniu.
Wiosną błękitne stają się ogródki, balkony i tarasy domów, mnóstwo niezapominajek rośnie na miejskich skwerach, na rabatach wokół przedszkoli, szkół. Uczniowie z klasy 0-III wyruszyli  na fotograficzne poszukiwania tego pięknego i niepozornego kwiatu. Do szkoły przyszli ubrani w niebieskie stroje. Podczas zajęć w klasach wykonali prace plastyczne, które później prezentowali w klasie i na holu. Wraz z panią Dyrektor Bożeną Wroną sadzili niezapominajki  na szkolnej rabacie. Dziewczynki z klasy pierwszej wręczyły przyniesione bukiety niezapominajek pani Dyrektor i innym pracownikom szkoły.
Zapraszamy na fotograficzną relację z obchodów tego dnia.

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/niezapominajka/