«

»

cze 27 2019

Wydrukuj Wpis

Medal „Pro Patria”

    Jak co roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i panią dyrektor Bożeną Wroną uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury – Nurt” na Wykusie. Tegoroczne uroczystości związane z upamiętnieniem płk. Jana Piwnika ,,Ponurego”, mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego
ps. „Nurt” oraz ich żołnierzy zbiegły się z czterema innymi wydarzeniami: 75 rocznicy śmierci Jana Piwnika ,,Ponurego”, 25 rocznicą ponownego pogrzebu majora Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, 100 rocznicą powstania Policji Państwowej i pierwszym świętem 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym roku uroczystości miały dla nas szczególne znaczenie, ponieważ Minister  Jan Józef Kasprzak, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych udekorował Medalem „Pro Patria” sztandar naszej szkoły. Odznaczenie nadawane jest przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Medal przyznawany jest osobom i instytucjom „ za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

To była wyjątkowa chwila dla całej społeczności szkolnej.  W naszej szkole już od najmłodszego pokolenia zaszczepiamy ciekawość poznania własnej historii i miłości do Ojczystego kraju. Jest to zatem czynione zgodnie z maksymą „Pro Patria” czyli dla Ojczyzny.

.

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/medal-pro-patria/