«

»

kwi 14 2021

Wydrukuj Wpis

10. rocznica śmierci Andrzeja Zalewskiego


14 kwietnia 1924 roku w Warszawie urodził się Andrzej Zalewski, harcerz, dziennikarz radiowy, sympatyk WYKUSU, redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio. Zmarł w Warszawie w 2011 r.

 

Andrzej Zalewski był naszym przyjacielem. Zapoczątkował akcję Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto to jest nierozerwalnie wpisane w tradycje naszej szkoły. Pierwsze obchody odbyły się 15 maja 2002 r. i od tamtej pory rokrocznie uroczyście celebrujemy ten dzień.

 

„Polska Niezapominajka” jest zachętą aby budować silne, głębokie więzy z najbliższymi i szczere przyjaźnie z ludźmi z otoczenia, przypomina o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody „małej” i „wielkiej Ojczyzny”, przypomina o wartości jaką niosą ze sobą lokalne tradycje czy wytwory ludzkiej myśli – jakimi są np. „perełki architektury” zachowane w miastach, miasteczkach i wsiach.

 

 

„Jak Zalewski powiedział, że będzie ładna pogoda, można jechać na urlop” – tak mówiło wielu słuchaczy Polskiego Radia. Dziennikarz Jedynki był autorytetem w kwestii prognozy pogody, rolnictwa i ochrony przyrody.

Permalink do tego artykułu: https://www.spwielkawies.eu/sp/10-rocznica-smierci-andrzeja-zalewskiego/