«

»

cze 16 2024

Wydrukuj Wpis

Wykus 2024 – uroczystości upamiętniające świętokrzyskich partyzantów

Uroczystości Wykusowe są istotnym elementem misji naszej szkoły, opartej na kultywowaniu pamięci o bohaterach Armii Krajowej. Tegoroczne obchody, pełne wzruszeń i patriotycznego ducha, przypomniały o wartościach, za które walczyli partyzanci oraz zintegrowały lokalną społeczność wokół wspólnej historii i tradycji. W sobotę 15 czerwca 2024 roku na leśnej polanie Wykus odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy i dowódców oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, dowodzonych przez cichociemnych płk. Jana Piwnika „Ponurego” i mjr. Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. W tym roku mija 81 lat od chwili ich utworzenia. W poczcie sztandarowym wzięli udział uczniowie klasy VIII. Spotkanie na Wykusie zakończyło złożenie wieńca od szkolnej społeczności przed kapliczką upamiętniającą świętokrzyskich partyzantów.

Ostatniego dnia obchodów, w niedzielę reprezentacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w uroczystościach w Wąchocku: odsłonięciu wystawy poświęconej mjr. cc. Eugeniuszowi Kaszyńskiemu ps. „Nurt” oraz odsłonięciu i poświęceniu pomnika upamiętniającego 80. rocznicę śmierci płk. cc. Jana Piwnika „Ponurego”. Tego dnia również był obecny poczet sztandarowy,  w którym wzięli udział uczniowie klasy VII, VI i V. Społeczność szkolna uczestniczyła w mszy świętej w intencji „Ponurego” i Jego Żołnierzy,  a następnie defiladzie pod pomnik „Ponurego” w Wąchocku, zakończoną uroczystym złożeniem kwiatów.

 

Permalink do tego artykułu: http://www.spwielkawies.eu/sp/wykus-2024-uroczystosci-upamietniajace-swietokrzyskich-partyzantow/