«

»

paź 15 2020

Wydrukuj Wpis

PREMIERA „ZEMSTY”

13 października 2020r., w przededniu  Dnia Edukacji Narodowej, w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Grupa Teatralna ACAPITÊ miała swój wielki dzień- wreszcie doszło do planowanej premiery spektaklu Aleksandra Fredry pt. „Zemsta”. Była ona zadedykowana wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły.

Są takie dzieła w literaturze polskiej, które nie starzeją się. Ciągle bawią i wzruszają. Takim dziełem jest niewątpliwie „ Zemsta” hrabiego Aleksandra Fredry. To historia szlachecka:  Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek mieszkają w jednym zamku. Dzieli ich…mur. Wadzą się oni o…dziurę w murze. Cierpią na tym młodzi członkowie rodzin: Klara i Wacław, którzy przez odwieczną nienawiść i kłótnię seniorów rodów , nie mogą być razem. Na szczęście wszystko kończy się zgodą rodzin, które połączył ślub Wacława Milczka i Klary Rejentowiczówny.

Inscenizacja, stroje i scenografia zrobiły ogromne wrażenie. W zorganizowaniu spektaklu pomogli: dyrekcja szkoły, nauczyciele i rodzice. Każdy detal dekoracji był dopracowany, kostiumy w większości zostały zaprojektowane i dopracowane przez reżysera przedstawienia.

W postacie Fredrowskie wcielili się:

CZEŚNIK: Maja Szpankowska

REJENT: Julia Woźniak

PAPKIN: Oliwia Pomorska

PODSTOLINA: Julia Stojecka

KLARA: Maja Mączyńska

WACŁAW: Patryk Śmiecikowski

DYNDALSKI: Oliwia Połeć / Nikola Kozieł

PEREŁKA: Magdalena Bartoszewska

NARRATOR I: Aleksandra Łasek

NARRATOR II: Nikola Kozieł

MURARZE:   Bartosz Wrona

                         Kacper Czarnecki

Reżyseria: Beata Sikorska

Uczniowie, w większości klasy VIII, brawurowo zagrali swoje role. Doskonale zostały do

pasowane charaktery postaci do temperamentu aktorów. Cześnik i Rejent dobrani na zasadzie kontrastu i to dosłownie: duży Cześnik i filigranowy Rejent- Maja i Julka, amant Wacław- Patryk, wytworna Podstolina- Julia, energiczna Klara- Maja i szalony Papkin- Oliwka. Zagrała tę rolę doskonale- energicznie i wyraziście. Sztuka w wykonaniu uczniów zrobiła ogromne wrażenie na oglądających. Należą się słowa uznania dla wykonawców za błyskotliwość, kreatywność i pomysłowość. A najważniejsze było to, że wszyscy świetnie się bawili.

Więcej zdjęć znajduje się  w zakładce Grupy Teatralnej ACAPITE

 

 

Permalink do tego artykułu: http://www.spwielkawies.eu/sp/premiera-zemsty/