«

»

wrz 23 2022

Wydrukuj Wpis

Planuję długie życie, czyli uczniowie dowiadują się, jak uchronić się przed nowotworami złośliwymi skóry.

Na zajęciach profilaktycznych z pedagogiem szkolnym, p. Kingą Barszcz uczniowie starszych klas poszerzali swoją wiedzę na temat profilaktyki czerniaka, realizując program „Znamię! Znam je?”. Jest to inicjatywa Akademii Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Patronat nad działaniami Akademii objęły: Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej. Chociaż zainteresowanie czerniakiem rośnie, to świadomość Polaków na jego temat jest wciąż niska. Aby w jeszcze większym stopniu upowszechnić wiedzę o tym nowotworze, Akademia Czerniaka zainaugurowała program profilaktyczno-edukacyjny „Znamię! Znam je?”. Czerniak stanowi tylko 6% nowotworów skóry, ale aż 80% chorych umiera z powodu choroby. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

Oprócz upowszechnienia wiedzy na temat nowotworu złośliwego skóry oraz budowania postaw prozdrowotnych u młodzieży, uczniowie z klasy VII i VIII w praktyce nabywali umiejętności rozpoznawania czerniaka, chętnie biorąc udział w interaktywnej grze. Projekcje filmów edukacyjnych dotyczących profilaktyki czerniaka zachęciły do regularnego samobadania skóry oraz usystematyzowały wiedzę o czynnikach podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasadach ochrony przed tym nowotworem.

 

Permalink do tego artykułu: http://www.spwielkawies.eu/sp/planuje-dlugie-zycie-czyli-uczniowie-dowiaduja-sie-jak-uchronic-sie-przed-nowotworami-zlosliwymi-sko%cc%81ry/