«

»

wrz 19 2023

Wydrukuj Wpis

Konferencja edukacyjna „Westerplatte – edukacja i pamięć”

Dnia 18 września br. nauczycielki historii z Naszej szkoły wzięły udział w konferencji edukacyjnej „Westerplatte – edukacja i pamięć” zorganizowanej przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty w ramach upamiętnienia żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc broniących we wrześniu 1939 r. Westerplatte. Wydarzenie skierowane było do nauczycieli z woj. świętokrzyskiego, w tym również uczących przedmiotów innych niż historia.
Celem konferencji była popularyzacja wiedzy na temat obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r., ze szczególnym uwzględnieniem historii westerplatczyków pochodzących z terenu obecnego woj. świętokrzyskiego, w tym również wśród pedagogów niebędących historykami, a także wsparcie ich poprzez dostarczenie narzędzi oraz inspiracji pomocnych w pracy z uczniami. Nasza szkoła chętnie podejmuje tematykę związaną z dziejami regionu i małych ojczyzn. Tym bardziej, że wśród bohaterów obrońców Westerplatte są też żołnierze urodzeni w Naszych okolicach:

  • Władysław Stopiński ur. w Wielkiej Wsi,
  • Jan Połeć, ur. w Parszowie.

Na cmentarzu w Wąchocku spoczywają również prochy Mariana Pociechy, starachowiczanina, żołnierza 4 Pułku Piechoty Legionów.  W ramach listopadowej akcji „Zapal znicz pamięci” uczniowie Naszej szkoły planują zaświecić ogień na jego grobie w celu uczczenia pamięci bohatera walki za ojczyznę.

Permalink do tego artykułu: http://www.spwielkawies.eu/sp/konferencja-edukacyjna-westerplatte-edukacja-i-pamiec/